Polecamy...

Z jakich owoców warto wyciskać sok? Poznaj ich właściwości zdrowotne cz II

29 kwietnia 2016

sok cytrynowySok z cytryn

Jak można się tego spodziewać właśnie cytryny mają najwięcej witaminy C ze wszystkich owoców cytrusowych. Znajduje się w nich sporo błonnika, nie ma tłuszczu i sodu. Sok może wpływać na hamowanie przyswajania tłuszczu z pokarmu przez organizm. Skóra z cytryn bogata jest w różne substancje roślinne, fitoskładniki określone jako monoterpeny, które zapobiegają formowaniu się komórek rakowych i mogą walczyć z nowotworami. Cytryny są soczyste i włókniste. Dzięki temu, że są miękkie będą nadawały się łatwo do wyciskania. Należy je przed wyciskaniem obrać. Sok z cytryn jest kwaśny, dlatego warto sobie rozcieńczyć go wodą. Można także połączyć z innymi sokami.

świeże figi na sok

Sok figowy

Nadaje się świetnie do leczenia hemoroidów i nowotworów skóry. Wiele osób poleca go przy cukrzyce oraz astmie. Figi określa się jako pomocne w walce z nudnościami, bólami głowy, gorączką czy duszącym kaszlem. Figi w naszym klimacie nie występują i trudno je niekiedy kupić. Jeśli uda się je zdobyć można wyciskany sok połączyć z różnymi innymi składnikami. Za pomocą wyciskarki z homogenizacją można wykonać dżem.

Sok z granatów

Jeśli chodzi o sok z granatów to ma on bardzo wiele zalet. Wpływa ujędrniająco na skórę, poprawia wytrzymałość mięśni i zwiększa poziom energii czy wytrzymałości organizmu. Można dzięki niemu redukować tkankę tłuszczową walczyć ze zmarszczkami.

granat świeży

Wiele osób ceni jego ochronne działanie, gdy chodzi o osteoporozę. Może działać antydiuretycznie a wiec zmniejszy częstość oddawania moczu, poprawi trawienie oraz wyeliminuje bezsenność. Wpływa korzystnie na regulowanie cyklu menstruacyjnego, może poprawić stabilność emocjonalną i ogólne samopoczucie. Poprawia pamięć, zmniejsza objawy depresji i wpływa na wzrost włosów. Sok z granatów leczy artretyzm, poprawia gojenie się blizn. Z granatami sprawnie poradzi sobie każda wyciskarka. Jeśli chcemy go wycisnąć należy wyciągnąć z niego pestki, otoczone miąższem. Łupinę wyrzucamy.

Sok z grejpfrutów

grapefruity i cytrynyWpływają wzmacniająco na system odpornościowy. Będą idealnym źródłem witaminy C tak samo jak cytryny i inne owoce. Mogą chronić przed pojawieniem się komórek rakowych i nowotworów. Wspomagają trawienie, chronią przed krwawieniem dziąseł. Są pomocne w leczeniu grypy, kaszlu dzięki zwartości witaminy C. Działają korzystnie na organizm osoby odchudzającej się i obniżają zły cholesterol. Podobnie jak inne cytrusy są miękkie, dlatego wyciskarka nie będzie miała z nimi żadnego problemu. Praktycznie każde urządzenie ślimakowe przygotuje dla nas pyszny sok z tych owoców.

Autor

Iwan Nowakowski

redakcja bezpiecznaprzystan24.pl

To może Cię zainteresować