Polecamy...

Krótka historia picia soków

13 kwietnia 2016

świeżo wyciskany sok z ziwlonych warzywPicie soków w celach leczniczych rozpoczęło się tak naprawdę jeszcze przed naszą erą. Pierwsze dowody wskazują na około 150 rok przed naszą erą z terenów Morza Martwego, gdzie ludzie już wtedy spożywali dla zdrowia soki. Przykładem może być sok z granatów oraz fig, który wtedy był już uważany za źródło zdrowia i wspaniałej formy.

W tamtym okresie wytwarzano sok poprzez przerabianie owoców i warzyw na pulpę z użyciem tłuczka aptekarskiego bądź młynka. Potem wprowadzono tarki. Pulpa następnie była wyciskana przez chustę albo bieliznę, by uzyskiwać z niej świeży sok. Wiele kultur poza owocami i warzywami starało się wykorzystywać także zioła, które potem stosowane były w celach leczniczych. W Peru czy Korei traktowano soki jako część rytuału proszącego o uzdrowienie.

świeży sok z grejpfrutów

Picie świeżych soków na wielką skalę we współczesnym świecie rozpoczęło się w roku 1920 roku, gdy naukowiec z Niemiec Max Gerson przygotował specjalną terapię, która zmierzała do leczenia osób chorych na nowotwory z użyciem świeżych soków z warzyw. Następnie po kilkunastu latach Norman Walker przygotował książkę, w której zachęca do picia świeżych soków z owoców. W trakcie swoich badań udało mu się wytworzyć specjalną filozofię, która była oparta właśnie o surowe pożywienie i świeże soki. Traktował je jako pokarm życiodajny. Dzięki praktykowaniu takiej filozofii udało mu się dożyć aż 118 lat.

W następstwie zaczęły się tworzyć kliniki, gdzie byli leczeni pacjenci przy użyciu wyłącznie świeżych soków z owoców i warzyw. Do tego picie soków stało się poważane przez sportowców i trenerów. Coraz częściej również w mass mediach podkreślano, że to sposób na zdrowie. Dlatego właśnie również celebryci zdecydowali się korzystać z takiej diety składającej się wyłącznie z soków. Okazało się, że to świetna decyzja, która prowadzi do osiągnięcia zdrowia.

świeży sok marchewkowy dla dzieciW latach 90-tych w naszym kraju zaczęły się pojawiać sokowirówki, które pozwalały na przygotowywanie świeżego soku. Dzięki temu nie trzeba było już wybierać się do ośrodka leczącego sokami, ale można było zacząć przygotowywać sobie takie soki samodzielnie w zaciszu domu. Na dzień dzisiejszy taki sprzęt jest już tani i praktycznie każdy może zdecydować się na jego zakup. Dlatego zdrowie z soków jest w zasięgu rąk każdego kto chce z niego skorzystać.

W ostatnich latach widać również trend, w ramach którego popularne stają się wyciskarki do soków, które są lepszym rozwiązaniem niż sokowirówka, ponieważ pozwalają na przygotowywanie zdrowego soku z pełną wartością cennych składników, czego sokowirówki nie są w stanie zagwarantować.

Autor

Iwan Nowakowski

redakcja bezpiecznaprzystan24.pl

To może Cię zainteresować