Polecamy...

11 korzyści z pieprzu kajeńskiego

27 maja 2021

Czy wiesz, że na Starym Zachodzie zielarze używali pieprzu cayenne do ratowania ludzi z ran postrzałowych? Zmieszany z wodą w formie "herbaty", bardzo gorący pieprz cayenne był mieszany z wodą i podawany doustnie ofierze. W większości przypadków, gdy zielarz policzyłby do dziesięciu, krwawienie ustałoby.

Jak to jest możliwe? Pieprz kajeński natychmiast trafia do krwiobiegu. Reguluje ciśnienie krwi od czubka głowy do stóp, wyrównując w ten sposób ciśnienie w całym ciele. Wysokie ciśnienie, które powoduje szybkie krwawienie, zostaje usunięte z rany. Dzięki temu natychmiast rozpoczyna się proces krzepnięcia.

Podążając za moją fascynacją ziołami i zielarstwem, zauważyłem wspólny wątek wśród wielkich zielarzy ostatniego stulecia. Wszyscy oni twierdzą, że gdyby mieli tylko dwie rzeczy do pracy na całej planecie, pieprz cayenne byłby jedną z nich. To skłoniło mnie do zadania pytania: "Dlaczego?" To pytanie doprowadziło mnie do kilku zaskakujących odpowiedzi.

 1. Korzystny dla serca

  Dr John Christopher, jeden z największych zielarzy ubiegłego wieku, nazwał pieprz cayenne "najwspanialszym pokarmem dla serca".

  "Ludzie głodzą swoje serca, karmiąc jednocześnie swoje kubki smakowe" - dr John Christopher

  W pieprzu cayenne znajdują się flawonoidy, które leczą komórki serca i chronią serce.

 2. Rozbija zatory w organizmie

  Cayenne stymuluje ruchy perystaltyczne jelit. Pomaga to w asymilacji i eliminacji.

 3. Jest znana jako pomoc w leczeniu wrzodów.

  Cayenne pomaga odbudować tkankę w żołądku i leczy wrzody jelit.

 4. Pomoc w trawieniu

  Poprzez zwiększenie produkcji enzymów, pieprz cayenne stymuluje przewód pokarmowy. Cayenne rozbija również śluz w organizmie, co prowadzi do lepszego wchłaniania i trawienia pokarmu.

 5. Spala tłuszcz i zwiększa metabolizm

  Dając ciału naturalny termogeniczny impuls, cayenne pozwala organizmowi zacząć spalać zmagazynowany tłuszcz. Kapsaicyna zawarta w pieprzu cayenne, mówiąc prościej, pomaga organizmowi spalić więcej kalorii. (Wskazówka: Świetny dodatek do soku ze świeżych warzyw!)

 6. Służy jako katalizator dla ziół, aby szybciej działały w organizmie

  Cayenne zwiększy wartość i właściwości lecznicze innych ziół. Przenosi środki ziołowe szybciej do każdego konkretnego obszaru.

  Bez przepływu krwi do chorych obszarów, jak może działać jakiekolwiek zioło?" - dr Richard Schulze

  Na przykład, jeśli bierzesz miłorząb, ale masz złe krążenie w mózgu, co dobrego robi to zioło? Jeśli bierzesz ostropest, ale masz złe krążenie w wątrobie, ile dobrego to zioło naprawdę robi, aby pomóc wątrobie?

  Dr Christopher kiedyś stwierdził, że bez ziół, warunek może trwać miesiące, aby poprawić. Z ziołowymi środkami, może to trwać tygodnie. Jeśli dodamy cayenne do ziołowego środka, stan może poprawić się w ciągu kilku minut.

 7. Zawiera właściwości przeciwnowotworowe

  Badania wykazały, że cayenne indukuje śmierć komórek nowotworowych, inaczej zwaną apoptozą, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone.

 8. Reguluje ciśnienie krwi

  Kiedy żyły stają się obciążone lepkim śluzem, krew ma trudniejszy czas krążenia w organizmie. Wyższe ciśnienie wymusza przepływ płynu przez system. Ponieważ cayenne reguluje przepływ krwi od głowy do stóp, ciśnienie zostaje wyrównane. Serce jest dotknięte natychmiast, co następnie wpływa na nerwy, tętnice i naczynia włosowate. Żyły i naczynia włosowate odzyskują elastyczność młodości, a ciśnienie krwi wraca do normy.

 9. Właściwości przeciwgrzybicze

  Znane ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, cayenne może być przydatne, gdy jest przyjmowane w celu odparcia przeziębienia, bólu gardła, a nawet grypy. Cayenne rozbija zatory i śluz w organizmie. Wyciskanie świeżej cytryny w ciepłej wodzie z dodatkiem cayenne jest skutecznym domowym środkiem na początek przeziębienia lub bólu gardła.

 10. Korzystne dla skóry

  Cayenne nie tylko zwiększa przepływ krwi do skóry, ale jest również bogate w witaminę C i E, flawonoidy i antyoksydanty.

  Cayenne jest również pomocne w gojeniu się skóry. Jeśli rana jest przecięta i odsłonięta, nawet do kości, posyp ranę pieprzem cayenne. Zatrzyma on krwawienie i pięknie zagoi ranę. Jeśli skóra wydaje się czerwona, nie jest to spowodowane tym, że pieprz cayenne podrażnia ranę. Wręcz przeciwnie, pieprz cayenne jest środkiem przeciwpodrażnieniowym. W rzeczywistości cayenne sprawia, że krew wydostaje się na powierzchnię, aby rozpocząć proces gojenia i usunąć toksyczne trucizny. Zaczerwienienie powierzchni wskazuje po prostu na odprowadzanie odpadów.

 11. Remedium na zęby i dziąsła

  Pieprz cayenne pobudza krążenie krwi w dziąsłach i zębach. W połączeniu z innymi ziołami, jego właściwości łączą się w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku.

  Jedną z moich ulubionych kombinacji ziołowych jest Dr. Schulze's Tooth & Gum. Nie płacą mi za polecanie tego. Chciałam tylko podzielić się z Tobą tymi informacjami, na wypadek gdybyś kiedyś ich potrzebował.

Jaką dawkę zażywam?

Zielarze Dr. Christopher i Dr. Schulze od dawna zalecają, aby zaczynać od 1/16 łyżeczki w szklance wody o temperaturze pokojowej. Stopniowo zwiększaj tę ilość do 1 łyżeczki dziennie, aż do 3 razy dziennie.

Kilka ciekawych wskazówek

 • Szukaj wyższych jednostek ciepła, organicznie uprawiane, w sekcji luzem
 • Według dr Schulze, kupowanie pieprzu cayenne w dziale z przyprawami zwykle nie jest najlepsze. Może być stary, przypalony lub po prostu nie dość gorący, aby był skuteczny.
 • Zakup pieprzu cayenne w kapsułkach nie jest najskuteczniejszym sposobem przyjmowania pieprzu cayenne. Kiedy zażywasz pieprz cayenne w szklance wody, wydzielane są soki trawienne, aby przygotować Twój żołądek na przyjęcie pieprzu cayenne. Jeśli połkniesz kapsułkę, kilka minut później, gdy żelatyna się rozpuści, zaskoczysz swój żołądek około pół łyżeczki pieprzu cayenne.

'Kiedy bierzesz cayenne w kapsułkach, dostajesz uderzenie w żołądek. To zupełnie inna reakcja. To jak brak rozgrzewki lub rozciągania przed energicznym ćwiczeniem fizycznym' - Dr. Richard Schulze

Dodatkowo, cayenne w kapsułkach jest często niskiej jakości. Jeśli została przegrzana przez maszyny przetwarzające, jej zdolności lecznicze będą zmniejszone. Uważaj na cayenne, które ma ciemny kolor lub zapach dymu. Jeśli został spalony, enzymy i inne składniki odżywcze zostaną utracone w wyniku przegrzania.

Autor

Paweł Wilk

redakcja bezpiecznaprzystan24.pl

To może Cię zainteresować